Basın Bültenleri

Alatay Elektromobil ‘’Efficiency Challenge Electric Vehicle’’ Yarışmalarında İki Yıl Üst Üste Birinci Oldu

28.08.2017 10:00

Türkiye’nin önde gelen enerji sektörü oyuncularından Aydem Elektrik Perakende Satış A.Ş.’nin (“AYDEM’’) ana sponsoru olduğu Pamukkale Üniversitesi (“PAÜ”) Mühendislik Fakültesi ve Teknoloji Fakültesi tarafından tasarlanan 2017 Alatay Elektromobil aracı Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (“TÜBİTAK”) “Efficiency Challenge Electric Vehicle” yarışmasında 2016 yılında olduğu gibi 2017 yılında da ‘’Yerli Ürün Teşvik’’ dalında birinciliğe layık görüldü.

TÜBİTAK, 2005 yılından itibaren teşvik amacı ile elektrikli araç yarışmaları düzenlemektedir. Bu kapsamda PAÜ Mühendislik Fakültesi ve Teknoloji Fakültesi bünyesindeki “PAU Atay’’ takımı 2014 yılında batarya enerjili elektrikli araç olan “Alatay Elektromobil Projesi” ile elektrikli araç üretim çalışmalarına başlamıştır. 2016 yılında çalışmalarını tamamlayan “PAU Atay’’ takımı, geliştirmiş olduğu “Alatay-Ev’’ aracı ile aynı yıl TÜBİTAK’ın himayesinde organize edilen ‘’Efficiency Challenge Electric Vehicle’’ yarışmasına katılmıştır. Alatay Elektromobil, bu yarışmalarda “Yerli Ürün Teşvik” dalında Türkiye birinciliğini elde ederek büyük bir başarıya imza atmıştır. 

Müşterilerine elektrik tedarik hizmeti sunarken doğaya zarar vermeden yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelme bilinci ile hareket eden Aydem, bu doğrultuda, şehir içi ulaşıma yönelik ve fosil yakıt tüketmeyen bir elektrikli araç projesi olan Alatay Elektromobil projesini desteklemektedir. Aydem’in sponsorluk çalışmalarını üstlendiği projeyi yürüten PAU Atay Takımı, 2017 yılında üretmiş olduğu yeni model Alatay Elektromobil aracı ile “Efficiency Challenge Electric Vehicle” yarışmasında TÜBİTAK’ın zorunlu kıldığı dört zorunlu bileşeni (motor, motor sürücüsü, batarya yönetim sistemi ve yerleşik şarj birimi) üreten iki takımdan biri olma başarısını göstererek 2016 yılında olduğu gibi bu yıl da iki yıl üst üste “Yerli Ürün Teşvik” dalında Türkiye birinciliğini elde etmiş ve başarısını sürdürmüştür.

Alatay Elektromobil Projesi’nin danışmanlarından Yrd. Doç. Dr. Selim Köroğlu, PAU Atay takımının göstermiş olduğu bu büyük başarıdan dolayı çok mutlu ve gururlu olduğunu dile getirerek şu ifadelerde bulundu: "Öncelikle bize inanıp destek veren, bizimle birlikte bu projeye katkıda bulunan tüm ekip arkadaşlarıma, sponsorlarımıza ve halkımıza teşekkür ederim. Hepimizin bildiği gibi elektrikli araç çalışmaları çevre sorunlarının çözümü için ülkemizin de büyük önem verdiği ulaşım sektörünün geleceğini şekillendirecek çok önemli bir meseledir. Biz de ekip olarak üstümüze düşeni yapıp, yerli araç bileşeni tasarımlarımızla prototip araç geliştirme çalışmalarında büyük mesafe kat ettik. İki yıldır almış olduğumuz ödüllerle yerli elektrikli araç üretiminin ülkemiz için hayal olmadığını göstermenin ve marka tescil başvurumuz ile bu yolda emin adımlarla ilerlemenin mutluluğunu yaşıyoruz ."

Proje hakkında detaylı bilgi için www.alataymobil.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Hakkımızda
Müşteri Hizmetleri
Kampanyalar
Bilgi Ekranı
Müşteri İlişkileri Merkezleri
Menu